איך לדעת לבחור נכון מזגן עילי

מזגן עילי

דירה בישראל מחויבת במזגן, דבר המוסכם על כל אחד שבמדינת ישראל מזגן איננו מותרות. בעבר הרחוק התגוררתי כבחור צעיר בדירות ישנות באזור המרכז ואני זוכר את מזגני החלון אותם לא ראיתי מזה שנים רבות. מזגנים שבהם המעבה והמאייד הם יחידה אחת. כיום אנו נדרשים לבחור לדירה שלנו בין מזגן עילי למזגן מיני מרכזי, שני סוגי מזגנים בעלי צורת תפעול שונה לחלוטין, מחיר שונה ועלות תחזוקה שוטפת שונה. כיצד נדע איזה מזגן עילי לבחור ומדוע כדאי לנו לבחור דווקא במזגן עילי?

כיצד להתאים מזגן עילי לחדר?

כדי לבחור מזגן עילי לחדר חשוב להכיר מספר כללים שיעזרו לנו להתאים את עוצמת המזגן לגודל החדר כלומר, כמה כוחות סוס צריכים להיות למזגן בהתאמה לגדול החדר. המטרה הנה להבטיח ניצול מקסימלי של תפוקת העבודה של המזגן. היום מקובל לחשב את תפוקת המזגן ביחידות BTU שמודדות את תפוקת המזגן ונותנות לנו מידע לגבי עוצמת הקירור שלו. עוצמת הקירור נמדדת לפי שעה והנתון שנחפש לראות לפיכך נכתב בצורה הבאה – BTU/H.

הנוסחה לפיה מתאימים את עוצמת המזגן לגודל החדר אומרת שכדי לקרר כל 1 מ"ר צריך תפוקת מזגן של 650 BTU/H. בחשבון שיהיה לחלק מאתנו פשוט לעשות ניתן לגלות שמזגן עילי הכולל 1 כ"ס יתאים לחדרים בגודל של עד 13 מ"ר ומזגן בעל 2 כ"ס יתאים לחללים בגודל של עד 30 מ"ר. איש המקצוע עמו תתייעצו ייקח בחשבון גם את גובה התקרה במטרה לחשב במדויק את עוצמת המזגן לו תדרשו.

שני פרמטרים שאסור לשכוח בבחירת מזגנים עיליים

יש אנשים שנוטים לשכוח שני אלמנטים חשובים נוספים שמשפיעים על ההחלטה איזו עוצמת מזגן אנו צריכים. הראשון, חפצים כמו רהיטים שנמצאים באופן קבוע בחדר ובעיקר חפצים פולטי חום והשני, כמה אנשים מתגוררים בחדר באופן קבוע וכמה שעות ביום הם נוכחים בו. תפוקת הקירור שמחושבת לקירור של כל אדם בחדר היא 500 BTU/H. איש המזגנים ידע לחשב ולבצע התאמה בין גודל החדר, מספר הנפשות שמתגוררות בו ועוצמת המזגן הנדרשת.

היתרונות של המזגן העילי

למזגן עילי ישנם ללא ספק מספר יתרונות חשובים על פני המזגן המיני מרכזי בעיקר כשאנו מתייחסים לדירת מגורים ולא למשרדים. להלן פירוט היתרונות –

  • עלות ההתקנה של מזגנים עיליים לדירה של 5 חדרים למשל נמוך מהעלות של התקנת מזגן מיני מרכזי.
  • עלות התחזוקה השוטפת של מזגנים עיליים נמוכה מעלות התחזוקה של המזגן המיני מרכזי בשל היכולת לחסוך בעלות צריכת החשמל. מזגן עילי מופעל בכל חדר בנפרד ולא עבור דירה שלמה ודי ברור שלא בכל הדלקת מזגן צריך לקרר את כל הבית. מזגן מיני מרכזי אינו מאפשר זאת.

השמות הגדולים בתחום מזגנים עיליים

בשנים האחרונות הצטרפו שמות חדשים של יצרני מזגנים ובראשם מזגני טורנדו שהשקיעו רבות בחדירה שלהם לשוק. מניסיונם של אנשים שרכשו מזגני טורנדו מדובר במזגנים טובים, חדשניים ואמינים. המותג משקיע מחשבה רבה בנושא עיצוב המעבה שתלוי על קיר החדר, מדובר בטיפול בנקודת התורפה של המזגן העילי.

אחד השחקנים הוותיקים שממשיך להיות דומיננטי בענף הוא מזגן תדיראן, החברה גייסה את שחקן הקולנוע המפורסם מורגן פרימן לקמפיין האחרון שלה וסימנה שאין לה כוונה לוותר על הבכורה לשום מתחרה אחר חדש או ישן.

דבר שחשוב לבדוק הוא שבמידה ואנו עוברים לדירה חדשה מקבלן נקבל במפרט מזגן מיני מרכזי ולא עילי. לפיכך, מי שמעונין ליהנות מהיתרונות של המזגן העילי שבראשם החיסכון בעלויות צריך לחשוב על דירה שתאפשר לו התקנת מזגנים עיליים.

Related Post

טכנולוגיית VRFטכנולוגיית VRF

טכנולוגיות חדשות תמיד נכנסות לחיינו אך אחת מהטכנולוגיות הכי חשובות שהגיעו בשנים האחרונות היא טכנולוגיות האינוורטר. יכול להיות שהיא לא מוכרת לכם אך מה שבוודאות יהיה מוכר לכם זה מזגן